top of page

Výherci ENOL 2021 vytvořili online hru, která simuluje vedení energetické firmy

Přiblížit lidem fungování velké energetické firmy a principy energetiky má za cíl nová online hra Energo Play. S nápadem na tuto edukativní hru její autoři, studenti Stanislav Sadílek, Ondřej Dolejš a Jakub Pelc v rámci Energetické olympiády 2021. Po skončení olympiády na svém projektu dále pracovali a spolu s odborníky z Energetická gramotnost a ČEPS podařilo projekt po jednom roce práce dokončit. Hra má podle autorů přispět ke zvýšení energetické gramotnosti středoškolských studentů i široké veřejnosti.


Trojice spolužáků z benešovského gymnázia se rozhodla, že právě forma hry by mohla zaujmout lidi různého věku i povolání. „Chtěli jsme poutavým a zábavným způsobem poukázat na to, že energetika je složité téma a že je hodně o kompromisech,“ uvedl spoluautor projektu Stanislav Sadílek.

Hráč se stane ředitelem velké energetické firmy. Prochází 13 koly, kde každé kolo reprezentuje jeden rok. V každém kole hráči narazí na nějakou událost, například poruchu elektrárny či možnost přijmout nové klienty. V některých z nich pak musí učinit rozhodnutí, která má vliv na výsledné hodnocení. V každém kole také hráč nastavuje energetický mix na následující rok, vybírá zdroje, ze kterých se bude elektřina vyrábět. To také výrazně ovlivňuje kritéria a hodnocení hráče. Podle úrovně kritérií hráč postupně sbírá body. Cílem hráče je udržet hodnocení v rovnováze a na co nejvyšší úrovni. Autorům se bohužel nepodařilo získat dost dat o energetické síti a trhu v Česku, využili tedy informace z Německa.


24 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page